اوج آرامش
درباره وبلاگآرامش رسیدن به مقصد است که پس از
طوفان های زندگی شکل می گیرد. برای به آرامش
رسیدن، باید دل به دریا زد، باید با موج های
زندگی مقابله کرد...
با هم می توان عبور کرد، قدم به قدم حرکت کرد، همانطور که دیگران
قبل از تو حرکت کردند و حالا در ساحل امن
و آرامش با خود و مسافران مسیر رفته را مرور
می کنند و به آن لبخند می زنند، لبخندشان
همین است که به تو می گویند،
می توانی چون ما توانسته ایم و
قبل از ما نیز توانسته اند.

مدیر وبلاگ : آمنه پریشانی

به نام قدرت مطلق الله
به ادامه ی مطلب مراجعه فرمایید...

"به نام قدرت مطلق الله"


ظرفیت و مسئولیت – قبله گم کردن

ظرفیت از ریشه ی ظرف گرفته شده و به معنای گنجایش و اندازه و میزان و تحمل است .برای مثال اگر استخر آبی را در نظر بگیریم مقدار آب درون آن کمیت انرژی و میزان زلالی آب کیفیت انرژی و ابعاد و شکل استخر نمایانگر ظرفیت هر شخص می باشد که ظرفیت ارتباط مستقیمی با دانایی شخص دارد یعنی هرچه دانایی بیشتر باشد ظرفیت نیز بیشتر است و بالعکس. هر نیرویی نقطه تحملی دارد که اگر از آن بگذریم به آشوب می رسیم مثلا اگر به یک شیشه بیشتر از نقطه تحملش فشار وارد کنیم می شکند یا اگر به انسان از لحاظ روحی و روانی بیش از حد فشار وارد کنیم خشمگین شده و از تعادل خارج می شود بنابراین ظرفیت را می توان همان نقطه ی تحمل در نظر گرفت که با دانایی ارتباط مستقیمی دارد .
مسئولیتاز ریشه ی سئل به معنای وظیفه و تکلیف و پاسخگو بودن و در واقع مسئول کسی است که مورد سوال قرار گیرد .انسان چون اختیار دارد مسئول اندیشه و گفتار و کردار خود می باشد و مسئولیت های انسان در زندگی بسیار زیاد است اما می توان آن ها را در سه ضلع مثلث قرار داد:مسئولیت نسبت به خود-مسئولیت نسبت به خانواده –مسئولیت نسبت به جامعه و هستی.
اولین وظیفه ی یک انسان حفظ و سالم نگه داشتن جسم و روان خودش می باشد .خانواده نیز که متشکل از پدر و مادر و فرزندان می باشد هر کدام وظایفی را به عهده دارند در واقع مسئولیت دو طرفه دارند یعنی همان طور که پدر و مادر نسبت به فرزندان وظیفه دارند فرزندان هم در مقابل مسئولیت دارند که مهم ترین آن ایجاد و حفظ و رشد پیوند محبت بین اعضا می باشد . انسان موجودی اجتماعی است و برای برطرف کردن نیازهای خود احتیاج به ارتباط با افراد جامعه دارد و مسئولیت دارد که حقوق دیگران را رعایت کند و به دیگران خدمت کند و به آن ها احترام بگذارد.
بین ظرفیت و مسئولیت ارتباطی وجود دارد که در سه حالت اتفاق می افتد :ظرفیت =مسئولیت : در این حالت اگر ظرفیت و دانایی انسان به اندازه ی مسئولیت هایش باشد شخص به خوبی وظایف خود را انجام می دهد و در تعادل است.
ظرفیت بزرگتر از مسئولیت: اگر ظرفیت و دانایی انسان از مسئولیتش بیشتر باشد مثلا در یک شرکت فرد وظایف خود را به خوبی انجام می دهد چون ظرفیت و دانایی این شخص بیشتر است بنابراین اگر به جایگاه های بالاتر ارتقا نیابد از توانایی های فرد استفاده نمی شود و باعث سقوط و نابودی او می شود.
ظرفیت کمتر از مسئولیت:اگر ظرفیت فرد نسبت به مسئولیتش کم باشد باعث قبله گم کردن می شود و شخص از تعادل و مسیر واقعی خود خارج می شود و باعث بهم ریختگی شهر درونی ما می شود و دچار یاس و ناامیدی و سر خوردگی می شود.این فرد در برخورد با سختی ها و دشواری های خدمت دچار انفجار سلولی می شود و باعث آسیب هم به خود و هم به دیگران می شود.
برای بالا بردن طرفیت تنها راه افزایش دانایی از طریق آموزش و تفکر و تجربه است و در واقع باید نقطه ی تحمل خود را در مواجه با سختی ها در طول زمان و با تکرار منظم موضوع افزایش دهیم.
نویسنده : هم سفر نسیم
ویرایشگر: هم سفر زهرا ف

نوع مطلب : مقاله، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic