اوج آرامش
درباره وبلاگآرامش رسیدن به مقصد است که پس از
طوفان های زندگی شکل می گیرد. برای به آرامش
رسیدن، باید دل به دریا زد، باید با موج های
زندگی مقابله کرد...
با هم می توان عبور کرد، قدم به قدم حرکت کرد، همانطور که دیگران
قبل از تو حرکت کردند و حالا در ساحل امن
و آرامش با خود و مسافران مسیر رفته را مرور
می کنند و به آن لبخند می زنند، لبخندشان
همین است که به تو می گویند،
می توانی چون ما توانسته ایم و
قبل از ما نیز توانسته اند.

مدیر وبلاگ : آمنه پریشانی

کنگره »60 در گفتگوی اختصاصی با آفرینش؛ 

اعتیاد یک بیماری غیرقابل درمان نیست

به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.....

شاید تا بحال اسم کنگره 60 به گوشتان نخورده باشد ولی اسم اعتیاد و مصرف کننده به وفور به گوشتان خورده است! تصور ما از اعتیاد این است که یا شخص مبتلا به این بیماری نتوانسته از دام مواد افیونی نجات پیدا کند یا اگر هم بیرون آمده، موقتی بوده و دوباره به دام آن بازگشته است، پس باید چنین افرادی را به حال خود رها کرده و جامعه گریزشان کرد یا به حدی غرق در منجلاب اعتیاد شده اند که در نهایت جان خود را از دست می دهند. اما چنین تصوراتی همیشه برای همه مصرف کنندگان صدق نمی کند. اعتیاد یک بیماری است که باید راه های درمان آن به طور علمی و اساسی، ریشه یابی و بررسی شود تا بتوان این بیماری مهلک خانمان سوز را از کالبد مصرف کننده خارج کرد. لذا کنگره 60 به عنوان یک سازمان مردم نهاد درمانی سال هاست که از مصرف کنندگان گرفتار حمایت کرده، آنان را از این وضعیت رهایی بخشیده و گاها سرنوشتان را نیز تغییر داده است. حال برای شناخت بیشتر فعالیت های این کنگره، روزنامه آفرینش مصاحبه ای را با حسین دژاکام بنیان گزار این کنگره ترتیب داده که شما را به خواندن آن دعوت می نماییم.

استفاده از روش های درمانی موثر در کنگره 60
حسین دژاکام در خصوص این کنگره و نحوه فعالیت آن به بیان توضیحاتی پرداخت:

کنگره 60 یک سازمان مردم نهاد است که از وزارت کشور مجوز خود را گرفته و به مدت 20 سال است که به عنوان یک آکادمی کاملا آزاد و مستقل به صورت رایگان به فعالیت می پردازد که بیش از 60 مرکز در کل کشور دارد. تعداد اعضای آن با دارا بودن مدارک شناسایی بیش از 80 هزار نفر می باشد که در امر درمان اعتیاد فعالیت می کنند. ساز و کار این کنگره کاملا از نظر درمانی متفاوت است. بدین صورت که افراد مصرف کننده وارد این مجموعه و پروسه درمان می شوند، سه روز در هفته ساعت 17 بعدازظهر زیر نظر راهنما و مشاور، مراحل درمانیشان را ادامه می دهند و خود وخانواده هایشان راهنمایی های لازم را فرا می گیرند. طول درمان این افراد در حدود 11 ماه است. مصرف کنندگان، سه جلسه به عنوان مهمان حضور دارند و در این سه جلسه، آموزش های لازم به آنان داده می شود، به عنوان مثال بیماری فرد چیست و روش درمان آن چگونه است؟ علت استفاده از این روش درمانی و مدت زمان درمان چقدراست؟
در این سازمان، افراد به اختیار خود هر زمان که مایل باشند مراجعه می کنند و نیازی به نگهداری شبانه روزی از آنها نیست ولی اگر به طور قطع تمایل به استفاده از روش های درمانی ما دارند باید به طور مرتب در کلاس های ما شرکت کنند. پس از سه جلسه درمان وارد گروه می شوند و در آنجا اساتید و راهنماهای مختلفی هستند که خود فرد، به اختیار خود، آن استاد و راهنمای مورد نظر را انتخاب می کند و از آن به بعد وارد گروه می شود. پس از آن، راهنما، داروهای مصرف کننده را می نویسد و فرد شروع به مصرف آن می کند. تمام این مراحل در حالی اتفاق می افتد که فرد همزمان، هم سر کار می رود و هم هیچ گونه مشکل ترک اعتیادی برایشان پیش نمی آید، هیچ تأثیر بدی بر اعصاب و روانشان نمی گذارد و همانند یک فرد عادی، زندگی می کند. ما با تجویز شربت تریاک، آن سیستم های مواد مخدر و محرکی که بدن را از کار می اندازد درمان می کنیم.

اعتیاد یک بیماری غیرقابل درمان نیست

بدن انسان به طور طبیعی، انواع مواد مخدر مانند دیندورفین، محرک مانند دوپامین و مسکن مانند انکفالین، مواد ضدافسردگی و بیهوش کننده تولید می کند. زمانی که شخصی از مواد مخدر و محرک بیرونی استفاده می کند، بدنش از کار می افتد. پس درمان زمانی اتفاق می افتد که ما بتوانیم موادمخدری که باعث از کار افتادگی بدن می شود را درست کنیم. مواد مخدر طبیعی بدن بسیار مسأله حساس و مهمی است و در درمان اعتیاد باید به آن توجه کرد. در حقیقت یک مصرف کننده از بیرون، مواد مصرف کرده و باعث شده بدنش از کار بیافتد که این مسأله به جای قطع ناگهانی باید اصولی درمان شود. علت اصلی مرگ و میر بعضی از مصرف کنندگان این است که در اثر قطع ناگهانی مواد مخدر، شوک فیزیولوژیکی بزرگی به سیستم ایمنی بدنشان وارد می شود، مواد مخدر و محرک بدنشان از کار می افتد و پس از فلج شدن سیستم ایمنی بدن، منجر به مرگ آنان می شود. باید در این زمینه تحقیقات اساسی بر پایه علمی صورت گیرد.

مشارکت با دانشگاه ها به عنوان یک نمونه پژوهشی

بنیان گزار کنگره 60 ادامه داد:

توصیه می کنم دانشگاه ها وارد عمل شوند، راه حل های ما را ببینند، در درمان اعتیاد مشارکت کرده و از فعالیت های ما حمایت کنند. فعالیت کنگره 60 می تواند به عنوان یک نمونه پژوهشی در اختیار تحقیقات دانشجویان قرار گیرد و از فایل مراجعه کنندگان ما برای نمونه های پژوهشی خود استفاده کنند.

اما ناگفته نماند، دو ، سه سالی است که دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر با کنگره 60 بسیار همکاری می کند، کلاسی را با روش کنگره 60 در دانشگاه تشکیل داده که بازخورد و نتیجه بسیار خوبی را در پی داشته است، پیشنهاد ما این است که سایر دانشگاه ها نیز این الگو را در کلاس ها اجرا کنند.

نکته جالب توجه دیگر اینکه، بسیاری از مصرف کنندگان در کنگره 60، پس از رهایی موفق شدند به سطح ورزش حرفه ای ملی راه یابند.

نباید افتخارات کشورمان را نادیده بگیریم
وی در ادامه در خصوص عملکرد رسانه ها، خاطر نشان کرد:
رسانه ها بلاخص صدا و سیما باید در کنار برنامه هایی که در خصوص اعتیاد ساخته می شود، تلاش هایی انجام شد. موفقیت هایی مانند آنچه در کنگره 60 اتفاق افتاده است را نیز نمایش بدهند. نباید افتخارات کشورمان را نادیده بگیریم و باید بیش از پیش به آنها بپردازیم.

ضرورت آموزش روش های علمی در داخل و خارج از کشور

بنیان گزار کنگره 60 در پایان گفت:
ما باید کاری کنیم که خروجی داشته باشد. کشور ما به مرحله ای رسیده که هم می توانیم این علم را در داخل آموزش داده و هم آن را به سایرکشورها صادرکنیم. باید تدابیری اندیشیده شود تا فارغ التحصیلان دانشگاهی بتوانند در این زمینه، خروجی خوب و مطالعاتشان کارایی لازم را داشته باشد.
در حال حاضر 25 تا 30 هزار نفر از مصرف کنندگان به درمان قطعی رسیده و به زندگی عادی خود بازگشته اند. باید روش های درمانی مورد استفاده با نتایج مثبت و قابل قبول را در سطح کشور ارائه کرده، حتی آن را به خارج از کشور نیز ارسال کنیم و کارهای تحقیقاتی بسیاری بر روی آنها انجام دهیم.

مصاحبه از صدیقه محرابی

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات