اوج آرامش
درباره وبلاگآرامش رسیدن به مقصد است که پس از
طوفان های زندگی شکل می گیرد. برای به آرامش
رسیدن، باید دل به دریا زد، باید با موج های
زندگی مقابله کرد...
با هم می توان عبور کرد، قدم به قدم حرکت کرد، همانطور که دیگران
قبل از تو حرکت کردند و حالا در ساحل امن
و آرامش با خود و مسافران مسیر رفته را مرور
می کنند و به آن لبخند می زنند، لبخندشان
همین است که به تو می گویند،
می توانی چون ما توانسته ایم و
قبل از ما نیز توانسته اند.

مدیر وبلاگ : آمنه پریشانی
شنبه 15 تیر 1398 :: نویسنده : زهرا خیابانی

به نام خالق هستی‌بخش ...

 روز پنج‌شنبه 98/04/13 جلسه پنجم از دور پانزدهم کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره 60 ویژه مسافران و هم‌سفران شعبه امین گلی با استادی کمک راهنمای محترم مسافر اصغر منصوری، نگهبانی مسافر حجت و دبیری مسافر محمد با دستور جلسه " آداب معاشرت،ادب و بی ادبی ، تعادل و بی تعادلی و دستور جلسه دوم ، تولد سه سال رهایی آقا اشکان " رأس ساعت 17 آغاز به کار نمود.


http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a2/IMG_8638 (Copy).JPG

 اگر می‌خواهم آرامش داشته باشم. الفاظمان را در منزل و در کنگره باید درست کنیم. در منزل باید از القاب و الفاظ شایسته برای همسر و فرزندان استفاده کنیم تا بتوانیم به آرامش برسیم.پایه‌های آرامش و رسیدن ما به تعادل همین ادب است.

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a2/IMG_8644 (Copy).JPG

بقیه در ادامه مطلب......

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a1/IMG_8619 (Copy).JPG

سخنان استاد:

خداوند را شاکرم که اجازه داد امروز در کنار هم باشیم و در کنگره 60 آموزش بگیریم. به‌عنوان یک خدمت‌گزار تشکر می‌کنم ابتدا از ایجنت محترم، مرزبانان، اسیستانت خانواده و تمام عزیزانی که هفته گذشته روزی به‌یادماندنی را در کل دنیا به یادگار گذاشتید. بانظم‌ها و تلاش‌هایتان.

ایجنت های عزیز که از چند هفته قبل در جلسات حضور داشتند و آقای مهندس خیلی راضی و خشنود بودند و انعکاس خیلی بزرگی در کل جهان داشته. که چند وقت دیگر در مجلات آمریکایی مشهود خواهد بود.

هدف ما از برگزاری این همایش‌ها، رساندن پیام درمان اعتیاد کنگره به جهانیان است و قصد خودنمایی نداریم. تشکر می‌کنم و تشکر آقای مهندس را به شما ابلاغ می‌کنم.

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a1/IMG_8622 (Copy).JPG

امروز دو دستور جلسه داریم آداب معاشرت، ادب و بی‌ادبی، تعادل و بی‌تعادلی و دستور جلسه‌ی بعدی تولد سه سال رهایی کمک راهنمای محترم آقا اشکان.

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a1/IMG_8626 (Copy).JPG

فکر می‌کردم چقدر این دستور جلسه قشنگ هست. انسانی که بیمار باشد و تعادل نداشته باشد، هیچ‌وقت ادب ندارد. و اگر هم بخواهد ادب داشته باشد، نمی‌تواند. دیدیم وقتی مصرف‌کننده بودیم، به دلیل این بیماری، به‌عنوان‌مثال در مهمانی‌ها می‌دانستیم باید در مجلس بنشینیم ولی نمی‌توانستیم. یادم می‌آید، در هیچ‌کدام از مهمانی‌های حضور نداشتم. و دائم باهمسرم به دلیل این عدم حضور دچار تنش بودیم.هیچ مصرف‌کننده‌ای نیست که بتواند ادب را در مجالس رعایت کند و چند ساعت را در مهمانی‌ای بنشیند.

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a1/IMG_8628 (Copy).JPG

 و خانواده‌های ما خیلی بی‌ادبی‌های ما را تحمل کردند. و به دلیل اینکه مواد مصرف می‌کردیم خودمان متوجه نبودیم. و هیچ درکی از ادب نداشتیم. وزندگی ما دچار آشفتگی بود.

من همیشه به کسانی که می‌خواهند لژیون بزنند، میگویم روی ادب افراد خیلی کار کنند. همه باید به احترام استاد بایستند. نه اینکه استاد به این احترام نیاز دارد. ما باید القابمان را عوض کنیم. اصغر منصوری قبل باید بمیرد و جدید شود. اگر می‌خواهم آرامش داشته باشم. الفاظمان را در منزل و در کنگره باید درست کنیم. در منزل باید از القاب و الفاظ شایسته برای همسر و فرزندان استفاده کنیم تا بتوانیم به آرامش برسیم.پایه‌های آرامش و رسیدن ما به تعادل همین ادب است.

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a1/IMG_8616 (Copy).JPG

لژیونی در گلپایگان، به شکر خدا آغاز به کارکرده، در اولین جلسه که رفتم تمام سران شهر بودند. فرماندار ده دقیقه دیرتر آمد. وقتی آمد، همه سریع بلند شدند و نشستند اما من تا فرماندار ننشست، ننشستم. و باهمین حرکت، تا پایان جلسه، چهار بار اسم من و کنگره 60، را برد.

آقای مهندس دژاکام، فرمودند من این‌قدر به خودم خوبی می‌کنم که تمام دنیا به ما احترام بگذارند. ما در این یازده ماه باید چیزهایی که بلد نیستیم را یاد بگیریم.

در اول ورودم به کنگره، می‌گفتم وادی‌ها چه‌کار به تریاک ترک کردن دارد. بعد متوجه شدم رعایت نکردن همین‌ها باعث شد من معتاد شوم. بی‌ادبی‌های من باعث شد که مصرف‌کننده شوم. و آرام‌آرام به‌پای منقل کشیده شوم.

در کنگره باید به ایجنت یا استاد و.. احترام گذاشت و ایستاد. او احترام نمی‌خواهد. راهنما احترام نمی‌خواهد. اما این قوانین هستی را باید رعایت کرد. اگر می‌خواهی بزرگ شوی، باید بزرگ فکر کنی و به‌پیش کسوتان احترام بگذاری.

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a1/IMG_8617 (Copy).JPG

حضرت علی می‌فرماید کسی که به تو کلامی آموخت تو را بنده خویش ساخت. ما در کنگره چقدر از همدیگر کلام می‌آموزیم؟ پس باید به همدیگر احترام بگذاریم. به دیگران احترام می‌گذاریم که خودمان بزرگ شویم. و به آرامش برسیم. این را بدانیم که هیچ‌وقت اگر برای بزرگی، کوچکی نکنیم، بزرگ نمی‌شویم. در کلام‌الله، خداوند می‌فرماید به بزرگ‌تر، پدر یا مادر و معلم و به همسر احترام بگذارید.

از القاب زیبا برای هم استفاده کنید و به بچه‌ها یاد بدهید. این‌ها ازیادرفته، باید به یاد خود و بچه‌ها بیاوریم. من وقتی به دلیل کار کنگره دیر به خانه می‌روم با گفتن یک عزیزم، آرامش را به خانه می‌برم. و 50 درصد غر زدن همسرم کم می‌شود.

تمام جلساتی را که در کنگره، در جلسات جهان‌بینی آموزش می‌گیریم این است که می‌خواهیم، یاد بگیریم جهان را چطور ببینیم. ما بد دیدیدم، بد شدیم، بد نگاه کردیم، بد برداشت کردیم. الآن باید خوب ببینیم.

خدا را شکر راه توسط مهندس دژاکام باز شد. چهار هزار نفر راهنما شدند که به ما یاد بدهند. و در قبالش ما باید به آن‌ها احترام بگذاریم.

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a1/IMG_8618 (Copy).JPG

درکنگره کسانی خوب یاد می‌گیرند، که این دستور جلسه را به‌درستی بیاموزند. و وعده خداوند دروغ نیست. در داستان‌های قرآنی می‌خوانیم، فیلم‌ها را می‌بینیم، کسانی که به دیگران احترام می‌گذارند، همیشه در جامعه، در رأس‌اند. با احترام گذاشتن به دیگران، دیگران را وادار می‌کنیم به ما احترام بگذارند.

در وادی چهارم داریم، در کارهای حیاتی به خداوند مسئولیت دادن، یعنی سلب مسئولیت از خویشتن. اما ما می‌توانیم با درست انجام دادن مسئولیت خودمان، خدا را وادار کنیم بیشتر به ما مسئول شود.

این‌قدر باید قوانین را رعایت کنیم، ادب را رعایت کنیم، که همه به ما احترام بگذارند.

من ره‌جویی دارم که اگر به او بگویم تا تهران پیاده برو. می‌رود. یکی از آن‌ها، همین آقا اشکان است.

و ره‌جویی دارم که نمی‌خواهم صدایش را گوش کنم. چون ادب ندارد. و کاری که از او خواستم را انجام نمی‌دهد.

ره‌جویی که این دستور جلسه را رعایت می‌کند، ایجنت را مجبور می‌کند به او احترام بگذارد. یا مرزبان یا راهنما را، مجبور می‌کند به او احترام بگذارد و اگر مشکلی دارد را حل کند و به صحبت‌هایش گوش دهد.

اما اگر ره‌جویی ادب نداشته باشد، من اصلاً به صحبتش گوش نمی‌دهم. آقای مهندس می‌فرمایند برای چنین افرادی هزینه نکنید و وقت صرف نکنید.

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a1/IMG_8625 (Copy).JPG

وقت صرف کسی کنید که قوانین و حرمت‌ها را رعایت می‌کند. انشا اله ما جزء آن دسته افراد باشیم. چون در کلام‌الله، خداوند می‌فرماید اندکی از شما این‌گونه اید وانشاله ما جزء این گروه اندک باشیم.

بعضی‌ها به هم نگاه می‌کنند و شیطان از همین طریق گول می‌زند. می‌گوید طرف ده سال است کنگره می‌آید. و هیچی نشده، و او هم همین رفتار را می‌کند.

وامادر مورد دستورجلسه دوم سومین سال رهایی مسافر اشکان:

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a2/IMG_8645 (Copy).JPG

در مورد آقا اشکان، روز اول که باهم‌سفرشان به کنگره آمد، مانند خیلی از کسانی که امروز به کنگره آمدند، خیلی حال خرابی داشت. بعد از درمان اصلاً به چهره طرف نمی آید که روزی اعتیاد داشته و باید قسم بخورد که من هم روزی یک مصرف کننده بودم.

اشکان حال خیلی بدی داشت. می‌دانیم اعتیاد، ناامیدی، یأس، ترس و خیلی چیزهای دیگر را هم همراه دارد و او به‌جایی رسیده بود که به‌روزهای آخر زندگی مشترکش می‌رسید.

اما شکر خدا، ایستاد و سفر بسیار خوبی داشت. و از ره‌جوهایی بود که خیلی به راهنمایش احترام می‌گذاشت.و فرمانبردار خیلی خوبی بود.

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a2/IMG_8633 (Copy).JPG

در کنگره یا پارک تا به من سلام نمی‌کرد، آرام نمی‌گرفت. و او با این کار به من احترام نمی‌گذاشت، به خودش احترام می‌گذاشت. و این از حال امروزش پیداست. این رعایت ادب و قوانین و حرمت‌ها، او را به اینجا رساند. در اصفهان غریب بود، اهل مشهد هست. و حالا در کنگره شصت هزار نفر دوست دارد. این روز را به خودش و هم‌سفرش و مادرش را تبریک می‌گویم. مادرش حال دیروز و امروزش را می‌بیند و انشااله که برکت زندگی‌اش باشد.

بعد از سخنان استاد ومشارکت همسفران ومسافران سموین سال رهایی کمک راهنمای محترم مسافر اشکان را با شور وشکوه فراوان جشن گرفتیم

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a2/IMG_8640 (Copy).JPG

 اعلام سفرمسافر اشکان:

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a2/IMG_8635 (Copy).JPG


آنتی ایکس مصرفی: تریاک خوراکی. مدت تخریب: 18سال
روش درمان: DST داروی OT. مدت سفر:10ماه و20روز.
مدت رهایی: 3سال و 1ماه. راهنما: مسافر اصغر. رشته ورزشی: فوتبال.

آرزوی مسافر اشکان: 

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a2/IMG_8642 (Copy).JPG

امیدوارم درمان بیاری دیابت هم کشف شود و چقدر خوب می شود اگر این اتفاق در کنگره بیفتد.

آرزوی همسفر اعظم:

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a3/IMG_8659 (Copy).JPG
امیدوارم بتوانم با وجود  هر شرایطی  بتوانم برای همیشه در کنگره بمانم و خدمتگزار باشم. 

سخنان مسافر اشکان:

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a3/IMG_8647 (Copy).JPG

خدا را شکر می کنم که اجازه داد من چنین جایگاهی را تجربه کنم.
از آقای مهندس و کل اعضای کنگره 60 و راهنمای عزیزم اصغر آقا تشکر می کنم  که اگر امروز این جایگاه را تجربه می کنم به خاطر راهنمایی ها و زحمت های ایشان است.
من اکنون به جایی رسیده ام و این قدر زمان زود گذر می کند و اتفاقات خوبی برای من افتاده است که هر چه فکر می کنم به یاد نمی آورم قبل از کنگره چگونه بود و چه شده بود.
اکنون فقط لحظات خوش و تولدهاست که اینجا تجربه می کنم ولی قدر نمی دانیم چرا که مردم برای لحظه ای خوشی و تفریح هزینه های زیادی می پردازند. اما ما در کنگره به راحتی لحظات خوش و در کنار هم بودن را تجربه می کنیم. من از تمامی افرادی که از شعبه های دیگر آمده اند و این لحظات را کنار من هستند تشکر می کنم.
من قبل از کنگره آدمی بودم که به دلیل حال خرابی که داشتم  آرام و قرار نداشتم و در مهمانی و مراسم ها فقط برای چند لحظه می ماندم.
اما با درمان اعتیاد در کنگره به قدری متحول شدم که بعضی ها از همسرم سوال می کنند اشکان چگونه این قدر عوض شده و همه جا با حال خوش حضور دارد.
بنابراین اگر امروز دیده می شوم. اگر برایم احترام قائل هستند همگی به خاطر کنگره و آموزش های آن و زحمات راهنمای عزیزم و خدمتگزاران کنگره 60 است.
اگر ما اینجا هستیم انتخاب شده ایم و اگر خدمتی انجام می دهیم قدر بدانیم. چون همه  خدمت ها با آموزش و خاطره های زیبا همراه است.
من یک بار بعد از جلسات کنگره، پشت فرمان به دلیل بیماری دیابت بی هوش شدم و تصادف کردم اما چون خدمت در کنگره داشتم. تمام حواسم به خدمت بود تا جایی که در همان حال به یک نفر گفته بودم باید سی دی ها را تحویل دهم و شاید خداوند به خاطر همان خدمت عمری دوباره به من داد. وقتی در صراط مستقیم قرار بگیری هر نفست حمایت می شود.
ما باید قدر این جایگاه های خود  را بدانیم چون با نگاهی به گذشته در می یابیم که از کجا به کجا رسیده ایم.
به مسافران و همسفران می گویم که همیشه و همه جا در کنار کمبودها و عیب های همدیگر خوبی ها و نقاط مثبت یگدیکر را ببینید. چرا که همیشه همراه سختی ها آسانی است.

سخنان همسفر ارشک:

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a3/IMG_8654 (Copy).JPG

از اصغر آقا و خانم آمنه تشکر می کنم و این روز را به پدر عزیزم تبریک می گویم.

سخنان کمک راهنما هم‌سفر آمنه:

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a3/IMG_8656 (Copy).JPG

من هم خدا را شکر می‌کنم که در این جایگاه قرار گرفتم. سومین سال رهایی را به آقا اشکان تبریک می‌گویم. در اصل به خود مسافر تبریک باید گفت، چون حرکت اصلی را خود مسافر با حرکتش انجام می‌دهد و ما در کنار او این جایگاه‌های زیبا را تجربه می‌کنیم.

به راهنمای محترمشان آقای اصغر، تبریک می‌گویم. خیلی از استادی‌شان لذت بردم. استادی‌شان همیشه سرشار از انرژی و همیشه پربار است. به خانم اعظم ره‌جوی پرتلاش و پرکار کنگره تبریک می‌گویم. به هم‌سفر دیگرشان آقای ارشک تبریک می‌گویم. به مادر محترمشان، خانم فروغ تبریک می‌گویم. و به راهنمای هم‌سفرشان که در مشهد در حال خدمت هستند از راه دور تبریک می‌گویم.

وقتی شخصی وارد کنگره می‌شود، باید تغییرات زیادی در او ایجادشده باشد که اذن ورودش به کنگره داده شود.

و بعد از ورود به کنگره هم باید تغییرات زیادی در او ایجاد شود تا در کنگره ماندگار شود. خانم اعظم از آن دسته افرادی است که تغییرات زیادی کرده و خدمات زیادی انجام داده و لایق این هستند تا در کنگره ماندگار شوند.

بااینکه مشغله و مسئولیت زیادی در محل کاردارند در جلسات کنگره حضور دارند، هر خدمتی در کنگره، به ایشان محول شده، چشم گفتند و فرمان‌بردار بودند. و همین فرمان‌بردار بودن باعث شد این حال خوب را، تجربه کند.

راهنمای لژیون نوجوانان است و با نوجوانان ارتباط خوبی برقرار کرده. و بچه‌ها خیلی او را دوست دارند. یادم می‌آید وقتی خانم زهره عزیز، به خاطر خدمت مرزبانی، لژیون نوجوانان را تحویل داد، خانم ریحانه اسیستانت سابق شعبه، خیلی نگران نوجوانان به خاطر حساسیت موضوع بودند. و خیلی برایشان مهم بود تا دست چه کسی بسپارند. و با تحقیق و جستجو، لژیون را به خانم اعظم سپردند. چون بسیار خوش‌برخورد و مهربان هستند. و دانایی بالایی دارند. به دلیل داشتن نوجوان در منزل، حال نوجوانان را به‌خوبی درک می‌کنند.

ارتباط این دستور جلسه با این تولد، این است که این زوج همیشه لبخند به لب دارند و بسیار باادب و موادی آداب است. و ما این تطابق افراد را با دستور جلسات می‌بینیم. بازهم تبریک می‌گویم. امیدوارم سال آینده در آزمون شرکت کنند و با شال نارنجی‌رنگ ایشان را در حال خدمت ببینیم.

سخنان همسفر اعظم:

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a3/IMG_8659 (Copy).JPG
خداوند را سپاسگزارم که در این جمع محبت حضور دارم.  سلامتی خانواده و احساس امنیت و آرامشی که دارم را مدیون زحمت ها و  آموزش های اصغر آقا و خانم آمنه هستم.
خیلی خوشحالم که امروز مادر شوهرم به دلیل این اتفاق خوب به اصفهان آمدند چرا که همیشه و قبل از کنگره که مسافرم از کمپ و سم زدایی می آمد و حال خرابی داشت از ایشان می خواستم به اصفهان بیایند.
خوشحالم که امروز و بواسطه ی آموزش های کنگره 60 فرزند خود را با حال بهتر و خوب تری نسبت به قبل از اعتیاد می بینند.
از آقای مهندس و خانواده ایشان و همچنین تمام عزیزانی که با مشارکت های زیبا به ما انرژی دادند؛ سپاسگزارم.

سخنان همسفر فروغ:

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a3/IMG_8660 (Copy).JPG

آنچه باور است محبت است و آنچه نیست ظروف تهی است.
خداوند را شاکرم که کنگره و چنین بستری فراهم شد که پسرم و همسرش به این مکان بیایند و بتوانند لحظات خوشی را در کنار هم تجربه  کنند.
همه ما در زندگی مسافر هستیم و یک سفری را پشت سر می گذاریم. در این سفر سختی و رنج فراوان وجود دارد اما با صبر، آگاهی و محبت می توان این سختی ها را به آسانی و آرامش تبدیل کنیم.
من هم از آقای مهندس و خانواده عزیزشان که این راه را برای همگان باز کردند، تشکر می کنم.  همچنین از اعضای کنگره 60 که با دل و جان و عشق و محبت خدمت می کنند تشکر می کنم.
ان شالله برکت این زحمات شان به زندگی شان بر گرد. چراکه وعده خداوند دروغ نیست.
از اصغر آقا، خانم آمنه و خانم زهره راهنمای عزیزم که در لژیون مشهد هستند تشکر می کنم.

بعداز آن نشان سومین سال رهایی برنز محبت مسافر اشکان توسط راهنمای بزرگوارشان به ایشان تقدبم شد

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a3/IMG_8662 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a3/IMG_8663 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a4/IMG_8664 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a4/IMG_8667 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a4/IMG_8669 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a4/IMG_8670 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a4/IMG_8671 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a4/IMG_8672 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a4/IMG_8673 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a4/IMG_8675 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a4/IMG_8676 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a4/IMG_8678 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a4/IMG_8680 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a5/IMG_8682 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a5/IMG_8684 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a5/IMG_8685 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a5/IMG_8691 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a5/IMG_8693 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a5/IMG_8694 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a5/IMG_8696 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a5/IMG_8698 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a5/IMG_8700 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a5/IMG_8701 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a5/IMG_8702 (Copy).JPG

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a5/IMG_8704 (Copy).JPG

رهایی:

http://up.c60.ir/repository/27238/mostafa a/98_4/413/a1/IMG_8630 (Copy).JPG
 
نویسنده :همسفر زهرا و فاطمه همسفر محمد
عکاس:مسافر مصطفی
ویرایش وتنظیم گزارش:مسافر قلم فرسا

نوع مطلب : مناسبت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 15 تیر 1398 10:05 ب.ظ
تبریک وشاد باش خدمت خانم اعظم وخانواده محتر مشان وخانم آمنه.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات