اوج آرامش
درباره وبلاگآرامش رسیدن به مقصد است که پس از
طوفان های زندگی شکل می گیرد. برای به آرامش
رسیدن، باید دل به دریا زد، باید با موج های
زندگی مقابله کرد...
با هم می توان عبور کرد، قدم به قدم حرکت کرد، همانطور که دیگران
قبل از تو حرکت کردند و حالا در ساحل امن
و آرامش با خود و مسافران مسیر رفته را مرور
می کنند و به آن لبخند می زنند، لبخندشان
همین است که به تو می گویند،
می توانی چون ما توانسته ایم و
قبل از ما نیز توانسته اند.

مدیر وبلاگ : آمنه پریشانی
چهارشنبه 25 مرداد 1396 :: نویسنده : اعظم همسفر
به نام قدرت مطلق الله
لژیون کمک راهنمای محترم همسفر آمنه ، شعبه ی امین گلی،  روزدوشنبه 96/05/23با استادی هم سفر بتول و دبیری هم سفر خدیجه با دستورجلسه"سی دی تکنولوژی" رأس ساعت ۱7:۳۰ آغاز به کار نمود.تکنولوژی فنی است که از علم نشأت گرفته. خاصیتش این بوده که زندگی را ساده‌تر و مشکلات را حل می‌کند ولی ما به دلیل نداشتن شناخت کافی روی این قضیه تخریب ایجاد می‌کنیم زیرا هر چیزی که قدرت ساختن دارد قدرت تخریب نیز دارد و این در ذاتش نهفته است

درادامه مطالب می خوانید....


سخنان استاد محترم:

انسان باید به‌اندازهٔ توان خودش کار کند چون اگر بیش از توان خودش کار کند از آن کار زده می‌شود و دیگر علاقه‌ای به آن کار ندارد.

 یادگرفتن این مسئله که انسان توان خودش را بسنجد و به‌اندازه توانش کار کند، خود نیازمند دانش زیادی است چون اگر این نکته را متوجه نشویم نمی‌توانیم وارد وادی نهم بشویم. چون وقتی می‌خواهیم وادی نهم را اجرا کنیم باید پایهٔ توان خود را بسنجیم مثلاً توان یک نفر این است که 100 متر بدود. اگر بیشتر بدود نتیجه این می‌شود که هیچ‌وقت متوجه نمی‌شود که نقطه تحملش چقدر است و تمام حرکت‌هایش بی‌نتیجه می‌ماند.

اگر ما بتوانیم تعریف درستی از مطالب پیدا بکنیم این تعریف درست به ما اجازه می‌دهد که بنایی به ارتفاع 1000 متر بسازد. 

ارشمیدس دانشمند بزرگ جمله‌ای دارد که می‌گوید: شما اگر به من یک اهرم خوب و یک تکیه‌گاه خوب بدهید من با این اهرم و تکیه‌گاه، زمین را از جایش بلند می‌کنم. همین کاری که آقای مهندس انجام دادند که با یک تعریف درست و علم درست بیماری اعتیاد را که همه را زمین‌گیر کرده بود را توانستند درمان کنند و به نتیجه برسند.

 بنابراین باید سعی کنیم تعاریف پایه را یاد بگیریم. اگر تعاریف، قوی و درست و خالص باشند آن اهرم و تکیه‌گاه ما قویی‌تر می‌شود. شاید هزار سال طول بکشد که ما فقط بتوانیم تعریف درست را پیدا بکنیم.

در قسمت علوم مهندسی و ریاضیات چون انسان‌ها توانستند تعاریف درستی را از ریاضیات و فیزیک و یک سری از علوم پیدا بکنند توانستند پیشرفت خیلی زیادی را به وجود بیاورند. علتش درست بودن تعاریف می‌باشد.

یک سری تعاریف و مفاهیم صور آشکار هستند .مثلاً وقتی از مثلث صحبت می‌کنیم می‌توانیم آن را رسم کنیم و اندازه اضلاع را به دست بیاوریم و برای همین پیدا کردن تعریف برای یک سری از علوم خیلی راحت‌تر بوده ولی برای یک سری علوم مثل روانشناسی به یک سری کلمات می‌رسیم که اصطلاحاً به آن پارامتر، مفهوم می‌گویند مثلاً وقتی می‌خواهیم راجع به درخت صحبت کنیم همه انسان‌ها تصویری از درخت در ذهنشان دارند اما وقتی میگوییم زیبایی، دیگر این‌گونه نیست و هرکسی از زیبایی تعریف خاصی برای خودش دارد.

اما در یک سری از علوم، از مفاهیمی صحبت می شود که جزء صور پنهان است مثل زیبایی، عدالت، عمل سالم. چون این‌ها جزء صور پنهان هستند، پیدا کردن تعریف برای این‌ها کار دشواری است. کنگره یکی از جاهایی است که شروع کرد به تعریف کردن چیزها و مطالب مفهومی.

هنر مسئله‌ای است که برای تکامل انسان‌ها و برای بازسازی آن‌ها استفاده و به کار گرفته می‌شود و این‌ها طبق فرمان در اختیار انسان‌ها قرار می‌گیرد. چون کسی عملاً خالق هنر نیست. هنر یک حقیقت است و حقیقت بایستی درجایی وجود داشته باشد و اذن آن صادر شود.

اما در مورد مبحث تکنولوژی:

من خودم از آدم‌هایی بودم که با تکنولوژی مخالف بودم. حتی در دانشگاه آخرین نفری بودم که کامپیوتر را یاد گرفتم و پاس کردم. موبایل من و گوشی من خیلی قدیمی و ساده بود و از آن دل نمی‌کند. سال‌ها طول کشید و من با همین گوشی قدیمی کارهایم را انجام می‌دادم تا اینکه آقای مهندس یک گوشی هوشمند به من کادو دادند که من اول راضی نبودم و مثل آدم‌های سن بالا که از گوشی هوشمند و کامپیوتر وحشت دارند با این قضیه مشکل داشتم و می‌ترسیدم تا بالاخره با گوشی ارتباط روحی و روانی و عاطفی برقرار کردم و کم‌کم دیدگاهم عوض شد و متوجه شدم که با این گوشی می‌توان عکس و فیلم گرفت یا ثبت وقایع کرد یا یادداشت و متن ذخیره کرد و یا به اینترنت وصل شد و مطالب و مقاله و سؤالات را از اینترنت گرفت و یا پیام‌های سراسری را برای شعب و مرزبانان و راهنماها از طریق تلگرام فرستاد و کار را خیلی راحت‌تر کرده بود.

تکنولوژی از دو کلمه تشکیل‌شده:

1-تکنیک به معنی کار و فن            2- نالِج به معنی دانش و علم

یعنی فنی که از علم نشأت گرفته. خاصیتش این بوده که زندگی را ساده‌تر کند و مشکلات را حل کند اما ما به دلیل اینکه شناخت کافی روی این قضیه نداریم تخریب ایجاد می‌کنیم چون هر چیزی که قدرت ساختن دارد قدرت تخریب هم دارد؛ یعنی می‌تواند ما را به همدیگر نزدیک کند و بلعکس. ولی برای اینکه ما از این قضیه آسیبی نبینیم بایستی از آن استفاده کنیم و از آن فاصله نگیریم مثل من که از موبایل فاصله می‌گرفتم. در کل اندازه آن را باید حفظ کنیم.

اندازه استفاده کردن از تلگرام چقدر است؟ مگر ما نمی‌گوییم سیستم ایکس از طریق مواد و افکار و اندیشه می‌تواند تأثیر بگیرد؟ مواد که همان تریاک و شیره و الکل و ... است. آیا افکار، فقط دروغ و تهمت و تجسس و غیبت و ... است؟ آیا تلگرام و مطالب آن جزء افکار و امواج نیست؟ آیا این‌ها روی سیستم ایکس نمی‌تواند تأثیر بگذارد؟

مثلاً اگر صحنه قتل یا کشتار را می‌گذارند نباید به آن نگاه کنیم. وقتی از آن استفاده می‌کنیم و به آن نگاه می‌کنیم، داریم آن عمل را باکارمان تائید می‌کنیم؛ یعنی هر بار که آن ویدئو یا مطلب بازدید می‌شود مُهر تائیدی است بر آن مطلب یا ویدئو. نتیجه آن همان تخریبی است که در سیستم ایکس ما به وجود می‌آید.

 پس ما باید به این قضیه با تعمق نگاه کنیم و آن کاربردهایی که در جهت پیشرفت به ما کمک می‌کند استفاده کنیم که کارها را سریع می‌کند و معلوماتمان را بیشتر می‌کند ولی آن مسائلی که ما را از خودمان و اطرافیانمان دور می‌کند را نه.

یک نکته خیلی جالب این است که تا پنجاه سال پیش خانواده‌ها یک روابطی بینشان حاکم بود. مثلاً بچه‌ها از پدر و مادرها حرف‌شنوی داشتند و این چند دلیل داشت که یکی از آن‌ها این است که بچه‌ها باور داشتند که پدرومادرشان از آن‌ها بیشتر می‌فهمند و از آن‌ها بیشتر می‌دانند. 

ولی از زمانی که کامپیوتر و دانش روز آمد و پدر مادرها و قدیمی‌ها با آن بیگانه بودند و از کار کردن با آن هراس داشتند و بچه‌ها وارد آن دانش شده بودند و آن را یاد گرفتند، اطلاعات و مطالب بیشتری نسبت به پدر مادرها یاد گرفتند و پدر مادرها محتاج فرزندان شدند و این‌گونه شد که بچه‌ها یواش‌یواش فکر می‌کنند که خیلی دانا هستند و از پدر مادرهایشان بیشتر می‌دانند.

 بنابراین ضربه اصلی که تکنولوژی وارد می‌کند به خانواده‌ها در همین نقطه است که بچه‌ها فاصله می‌گیرند و بقیه چیزهایی که پدر مادر می‌توانند به آن‌ها یاد دهند را دیگر یاد نمی‌گیرند و یواش‌یواش شکاف بزرگی به وجود می‌آید. درمان آن این است که پدر مادرها باید این علوم و تکنولوژی را یاد بگیرند و نباید از آن بترسند و بقول حضرت علی (ع) فرزندان زمان خودتان باشید. اگر ما فرزند زمان خود نباشیم و از این علوم و مسائل بی‌اطلاع باشیم و بلد نباشیم فرزندان و بچه‌های ما و نزدیکانمان دیگر به ما اطمینان نمی‌کنند و این خودش سرآغاز این می‌شود که پیوندهای محبت بین ما را یواش‌یواش قطع می‌کنند.

 

عکس ونگارش همسفر اعظم
ویرابش همسفر لیلا

نوع مطلب : گزارش های لژیون، سی دی ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic